вівторок, 10 березня 2015 р.

Показовий урок з теми "Дієприслівник. Узагальнення вивченого"

Тема. Узагальнення й систематизація вивченого з теми  «Дієприслівник».
 Мета:
навчальна: формувати вміння узагальнювати й систематизувати  предметні знання і вміння учнів     з теми  «Дієприслівник» (загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксичну роль); сприяти зміц­ненню навичок правопису дієприслівників з часткою не разом і окремо та позначати відповідні орфограми, з'ясо­вувати їх за допомогою орфографічних правил;
розвивальна: удосконалювати вміння відрізняти дієприслівник від інших частин мови, визначати його ознаки; удосконалювати орфографічну та пунктуаційну грамотність; розвивати вміння працювати з текстом,   аналізувати, порівнювати, конструювати мовні явища;  розвивати мовлення учнів, логічне мислення, словниковий запас; розвивати такі групи компетенцій: комунікативну, саморозвитку, самоосвіти та загальнокультурну; виховна:формувати ціннісне ставлення до держави, її народу, мови (за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного ма­теріалу виховувати у школярів любов до України,   до її мови, шану до звичаїв українського народу, його символів та оберегів.
Цілі .
Учні знатимуть:
-         загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксичну роль дієприслівників;
-         способи творення дієприслівників;
-         правила виділення дієприслівникових зворотів комами;
-         правопис не з дієприслівниками.
Учні вмітимуть:
-         знаходити в реченні дієприслівники і дієприслівникові звороти;
-         відрізняти дієприслівники від дієприкметників;
-         утворювати дієприслівники доконаного і недоконаного виду;
-         писати правильно не з дієприслівниками;
-         знаходити і виправляти в реченні помилки на вивчені орфографічні, граматичні й пунктуаційні правила.

Обладнання: картки з цілями вивчення теми, картки з текстом,цвіт калини з дієприслівниками, картки з реченнями для роботи в групах, калина, , грона калини із завданнями,мультимедійний проектор, комп’ютер, екран, підручник, мікрофон. 

Тип уроку: урок систематизації і узагальнення вивченого.
Методи, прийоми, види, форми роботи: слово вчителя, бесіда, робота в групах, «гронування», повідомлення учнів, прийом аутотренінг, самооцінювання,  , робота біля дошки, гра «Не з дієприслівниками»,’’мозкова атака,фізкультхвилинка Здоровя  , , , індивідуальна робота, «мікрофон», незакінчене речення, випереджувальне домашнє завдання.
Міжпредметні зв’язки: література, музика, екологія, біологія, правознавство.
Девіз уроку:
Мислити – логічно й критично,
Висловлюватися – чітко й лаконічно,
Працювати – творчо й активно.
Епіграф уроку:

   Я калина, я краплина,
   Твого серця, Україно!

Імя  уроку:
    … І назвали його Дієприслівником,
Бо мав він половину дієслівної вдачі,
а половину – прислівникової.
                                     І. Вихованець

                                                                      ХІД УРОКУ
I.  Мотиваційний етап.
1. Забезпечення емоційної готовності до уроку.
-                Доброго дня! Діти,  я сподіваюсь, що ви почуваєте себе комфортно. Не хвилюйтесь. Краще привітайте в добрий час гостей усмішкою й миром.
2.       Актуалізація суб’єктного досвіду й опорних знань.
2.1 Аутотренінг .
-  Щоб краще працювалося, налаштуймо себе на активну роботу. Прошу повторювати за мною:
              Я – учень
              Я – особистість творча.
               Я – думаю, аналізую.
               Я – не боюсь висловлювати власні судження,
               Помилившись міркую далі.
                Шукаю істину. Я хочу багато знати.
2.2. Вступне слово вчителя.
Ще один урок до нас прийшов
За розкладом сьогодні.
Отож, давайте зробимо ще крок,
Щоб знов пірнуть у мовну цю безодню
Бо ж мову, діти, забувать не гоже,
І дієприслівник нам у цьому допоможе.

 Девізом нашого уроку будуть слова:
Мислити – логічно й критично,
Висловлюватися – чітко й лаконічно,
Працювати – творчо й активно.


















IІ. Цілевизначення та планування.
1.Оголошення теми, мети уроку.  
2. Визначення цілей уроку.
- Отже, розгорніть зошити, запишіть дату та тему уроку. Ми сьогодні повторимо, узагальнимо, систематизуємо знання і вміння з теми  «Дієприслівник».    Сподіваюся, що ви  добре засвоїли  правила теми і виявите глибокі знання.
- Озвучте, будь ласка, цілі уроку.
- Що ви повинні знати і вміти після вивчення цієї теми?
- Чого очікуєте від уроку?
         - Сьогодні  на уроці виховуватимемо такі риси характеру, як чесність, відвертість і обєктивність. Саме обєктивності так іноді нам бракує у житті. Тому на ваших партах лежать листки самооцінки, які ви заповните у кінці уроку. Отже, успіху.
Оголошення епіграфа уроку.
     
-         Діти, повторювати все про дієприслівник нам сьогодні буде допомагати незвичайна гостя. Хто вона?  Ви дізнаєтесь, коли відгадаєте  загадку:
У вінку зеленолистім,
У червоному намисті
Задивляється у воду на
свою веселу вроду.
                                   Калина.

-         Так, калина  разом з нами помандрує стежинами дієприслівника. Адже калина – одвічний символ українського народу, його оберіг.
Тому епіграфом уроку я взяла слова:
Я калина, я краплина,
Твого серця, Україно!
Імя уроку: … І назвали його Дієприслівником,
Бо мав він половину дієслівної вдачі,
а половину – прислівникової.
                                               І.Вихованець



ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу
1.      Слово вчителя
-         Наша  гостя прийшла не з порожніми руками, а принесла нам багато несподіванок, цікавих завдань  з теми «Дієприслівник».
2.      «Мозкова атака»
-         Перш, ніж  перейти до виконання завдань, пригадаймо, що ми знаємо про дієприслівник.
-         Дієприслівник – це…
-         Морфологічні ознаки дієприслівника..
-         Синтаксична роль?
-         Як  творяться дієприслівники доконаного і недоконаного виду? Наведіть приклади.
-         Що ми називаємо дієприслівниковим зворотом? Як  він виділяється на письмі?
-         А одиничний дієприслівник?
-         Що пишемо після ч, ш, ц у кінці дієприслівників?
-         Як пишемо не з дієприслівниками?
Молодці, діти! Впорались із завданням.
-         Зацвіла в долині
Червона калина…
-         А під пелюстками заховались наші завдання. І якщо ми їх виконаємо, деревце вдягнеться в червоногарячі китяги. Отож калина нам пропонує перше завдання «У калиновому гаю».
3. «У калиновому гаю». Вибірково-розподільний диктант
Зриваючи цвіт калини, згуртуйте дієприслівники доконаного і недоконаного виду. Учні виходять до дошки по черзі.
Червоніючи, жовтіючи, достигнувши, налившись, виростаючи, наливаючись, вирісши, почервонівши, достигаючи, пожовтівши, милуючись, милувавши.
-         Добре, впорались із цим завданням, вдягаємо калину.
Діти! Калина оспівана у піснях, народ склав про неї прислів’я, приказки. Може, хтось пригадає:
(Учні називають приклади прислів’їв).
1.      Без верби і калини нема України.
2.      У лузі калина з квіточками, неначе мати з діточками.
3.      Калина – одвічний символ України.
4.      Який кущ, така й калина, яка мати, така й дитина.
5.      Любуйся калиною, коли цвіте, а дитиною, коли росте.

4.      Робота в групах. Завдання «Чиста рідна мова»
Списати. Розставити розділові знаки. Визначити синтаксичну роль дієприслівників та дієприслівникових зворотів.
І група
1.      Жаргон забруднює мовлення, заглушивши живу думку, позбавляючи людину індивідуальності.
2.      Не шкодуючи сил  та часу, вчи рідну мову.
ІІ група
1.      Борючись за культуру мовлення ти  борешся за свою загальну культуру.
-         Досліджуй рідне слово, не лінуючись.
-         Молодці, погляньте, наш кущик калини стає червонішим, яскравішим, і в цьому ваша заслуга.

5.      Гра «Не з дієприслівниками»
 Калина пропонує пограти в гру  «Не з дієприслівниками».
Названий мною учень буде називати дієприслівники з часткою не, а вам, звісно, необхідно продемонструвати, як правильно написати не з дієприслівниками.
Один виконує роль дієприслівника, а другий – частки  не (з червоною карткою). Якщо дієприслівник  з не пишеться разом, то ви берете товариша за  руки і  піднімаєте її догори, якщо окремо, то ви маєте відхилитись один від одного.
 (не) піклуючись                               (не) дбаючи
(не) навидячи                                   (не) хтуючи
(не) спитавши                                   (не) зчувшись
(не) відгукнувшись               (не) вгаваючи
(не) обіцяючи                                   (не) нагнувшись

Кожна пара, якщо не помилились, чіпляє кетяги на калину.
-  Погляньте, наш кущик калини стає червонішим, яскравішим, і в цьому ваша заслуга.
- Яке ж наступне завдання нам підготувала калина?

6. «Редактор». Робота в групах
- Щоб усунути  комічний ефект, вам потрібно відредагувати подані речення.
1.      Красуня-калина  зачарувала дівчину, перебуваючи в лісі. (Коли дівчина перебувала у лісі, її зачарувала красуня-калина).
2.      Виглянувши у вікно, в очі кидаються кетяги калини. (Виглянувши у вікно, мою увагу привернули кетяги калини).
3.      Блукаючи лісом, милуючись красою калини, учнем було зібрано матеріал для твору.
4.      Дівчина, перебуваючи у лісі, була зачарована красунею-калиною.
- Молодці, діти! Плоди нашої калини наливаються соком
-  А  тепер трохи перепочинемо.
7. Фізкультхвилинка «Здоровя»
            Я буду  читати слова. Якщо дієслово, підняти руки вгору, дієприкметник – вперед, іменник – присісти.
Співати, проспівавши, пісня, червоніти, калина, червоніючи, плоди, достигати, достигаючи, квітнути, цвіт, квітнучи.

8.Робота з текстом
- Діти, калина вам хоче розповісти про свої цілющі властивості.
Робота з текстом.
Читання вголос.
Червона калина від ста хвороб лікує
Якщо  вас  огорнуло  небажання будь-що  робити,  не  забувайте   про калину. Скуштувавши бабусиних пиріжків з калиною, ви неодмінно станете бадьорішими. А, може, ви роздратовані? Ви одразу ж заспокоїтесь, випивши відвар з кори калини. А додавши червоних плодів з цукром чи медом до гарячого чаю, ви позбавитесь кашлю, простуди.. Не забувайте! Сік калини дуже корисний як косметичний засіб. І звичайно ж, посадивши калину на своєму обійсті, будьте певні: ніяке лихо не переступить поріг вашої хати.
-       Про що ми дізнались із цього тексту?
-       Яка тема і основна думка тексту
Завдання до тексту
1.      Знайти дієприслівники та дієприслівникові звороти.
2.      Зробити морфологічний розбір  дієприслівника скуштувавши (біля дошки)
3.      Підкреслити головні та другорядні члени речення в реченні «Ви одразу заспокоїтесь, випивши відвар з кори калини».
4.      Надписати, якою частиною мови є кожне слово в реченні «Якщо  вас огорнуло небажання будь-що робити, не забувайте про калину.
5.      Позначити спосіб творення дієприслівника додавши.
-         Ось, яка гарна наша калина. Ви, навіть, не здогадувалися, яку користь  має вона для людини.
-         Яке ж наступне завдання нам підготувала калина?

9. «Поясни фразеологізм». Робота в парах.
            Користуючись словником, пояснити значення фразеологізмів, увести їх у речення.
·        Засукавши рукава -
·        Не покладаючи рук -
·        Поклавши руку на серце -
·        Обливаючись потом -
·        Склавши руки -
·        Чухати потилицю - .

-         Погляньте, калина зарум’янилася, радіє вашим успіхам.
  ІV. Рефлекторно-оцінювальний етап
            1. Заповнення карток самооцінки.
- Діти, ви виконали  всі завдання, які запропонувала калина. Ось, яка вона гарна, зарум’янена, радіє вашим успіхам.
-       Прийшов час заповнити картки.
2.Незакінчене речення 
На уроці я:
Ø     повторив
Ø     навчився
Ø     зрозумів
Ø     труднощі я відчув
Ø     мене захопило
Ø     я не вміла, в тепер вмію…
Ø     мені спободалося.
3.      Метод «Мікрофон»
Ø     Я знаю…
Ø     Я вмію…
Ø     Я можу…
    V. Підсумок уроку
Заключне слово вчителя
- Діти! Наше чарівне деревце дало щедрі плоди. Та це не просто ягоди калини. Це плоди вашої наполегливої праці. Ви сьогодні потрудились на славу. І дуже хотілося б , щоб ви шанували одвічні українські символи. Адже кущ калини біля батьківської хати - це наш духовний світ, потяг до своєї землі, свого берега, своїх традицій.
Як  «Без верби  і калини  нема України», так і без знань немає  щасливого майбутнього.
Посадіть калину коло школи,
Щоб на цілий білий світ
Усміхалась щиро доля,
Материнський ніжний цвіт.

А щоб цвіт її не стерся,
Не зів'яв у спориші,
Посадіте коло серця,
Щоб цвіла вона в душі!
Антоніна. Листопад
           
    VІ. Підсумок уроку
Високий рівень
Скласти кросворд з теми «Дієприслівник»
Достатній рівень
Написати твір-мініатюру «Про що розповіла мені калина за вікном?», - використовуючи дієприслівники.
Середній рівень

Виконати вправу